Výhody dřeva v interiéru aneb jak protkat domov doteky přírody

Má výjimečnou strukturu, vůni i vzhled. Dřevo, přírodní materiál, které dokáže v interiéru okamžitě proměnit celkovou atmosféru. Jak jej vkusně i moderně zároveň použít u vás doma? Inspirujte se článkem s vůní dřeva.

Patří mezi ty nadčasové materiály, které neomrzí. Jaké má dřevo výhody a proč jej zakomponovat do interiéru? Objevte jeden z trendů bydlení, který jen tak nezmizí. Dřevo a jeho příjemné proteplení prostoru.

Přirozený vzhled, příjemné stárnutí

Jednou z velkých výhod přírodního dřeva je jeho časová hodnota. Kdepak, tento materiál se postupem času nestane nežádoucím detailem na vyhození – během let totiž naopak zraje a získává jedinečnou patinu. Dřevo se dá lehce opracovat, obnovit a s časem získává na jedinečnosti. Právě to jsou důvody, proč jej zakomponovat do interiéru. Třeba napořád. A na rozdíl od ostatních materiálů? Likvidace dřeva po jeho případném dosloužení je zcela ekologická.

Estetické a zajímavé kombinace

Kouzlo dřeva nespočívá jen v přirozeném, mnohdy až rustikálním vzhledu, ale i v další jeho výhodě – a sice univerzální kombinovatelnosti. Hřejivé dřevo si dobře rozumí se sklem, nerezovou ocelí, hliníkem, plastem, betonem a dalšími moderními materiály, které ve spojení s přírodní hmotou navodí originální atmosféru. Proto je právě dřevo oblíbené nejen v rustikálním, přírodním, srubovém, skandinávském a minimalistickém interiéru – designéři si jej oblíbili napříč všemi styly a bydlením.

Na detailech záleží

Chcete si pozvat dřevo a vykouzlit hřejivou, přitom elegantní náladu v některé z místností vašeho domova? Pak máte na výběr mnoho zajímavých řešení, jak začít. Nejčastější volbou bývají dřevěné podlahy. Dřevěná podlaha se ale může stát až přílišnou dominantou místnosti, pokud si tedy nepřejete upoutat pozornost od podlahy, můžete volit jemnější možnosti – vybrat dřevěný nábytek, drobné dřevěné detaily a doplňky nebo origináloní dřevěný obklad namísto obrazu či jako podklad za televizi. Pamatujte však, že méně je vždy více – v rámci jednoho pokoje by se neměly kombinovat tři a více druhů dřevin, stejně tak není vhodné, aby vše ladilo v jediném dřevěném odstínu. Osobitosti dosáhnete nastavením vkusných kontrastů – ať už se jedná o barvy či již zmíněné kombinace s dalšími materiály.

Dřevo by mělo být kvalitně ošetřeno

Dřevěné kouzlo na oplátku vyžaduje trochu úsilí v péči o něj. Nesmírně důležitá pro jeho životnost a odolnost je finální povrchová úprava. Oblíbené jsou zejména povrchové úpravy na přírodní bázi, které nenaruší celkové dojmy povrchy – včelí vosk, lněný olej či pryskyřice. Pokud je však na místě pravidelné čištění od prachu, nečistot či mastnoty, může být lepším řešením odolnější lazura, olej nebo speciální vosk. Právě dobře ošetřené dřevo, o které je pečováno, vyniká stálým vzhledem a přirozeným povrchem – krásným na pohled, příjemným na omak. A o to jde, že? O krásu, která je doslova hmatatelná.

Proč je dřevo tak oblíbené?

A jaké že má výhody tento úžasný a kvalitní materiál z lůna přírody? Dokáže zútulnit, proteplit i ozvláštnit jakýkoli prostor. Dá se využít nejen v interiérech, ale také v exteriérech. Hodí se do jakékoli místnosti – od reprezentativní kanceláře po koupelnu či kuchyni. Správně ošetřené a zvolené dřevo může být zajímavou volbou i tam, kde panuje zvýšená vlhkost. Sečteno a podtrženo: Dřevo dokáže nejen příjemnou atmosféru navodit, ale i po dlouhá léta zachovat. Vše však záleží na vaší péči a vkusu. Pozvete si dřevo domů?