Zásadní účinky dřeva na lidské zdraví

Prakticky každý zná ten příjemný pocit bezpečí, který člověk pociťuje v pokojích vybavených dřevem? Lze však tento pocit také vědecky podložit? Rozhodli jsme se udělat si vlastní průzkum a vyhledali několik článků, komentářů, ale především seriózních vědeckých studií. Abychom vám usnadnili orientaci v džungli mezi fakty a pověrami, shrnuli jsme ty nejdůležitější výsledky a zdroje.

 

Zvyšování odolnosti proti stresu

Doktorská práce z University of British Columbia ve Vancouveru v Kanadě zkoumala účinky dřeva na tělo¹ ve stresových situacích. 119 studentů bylo rozděleno do čtyř místností (dřevo s rostlinami, dřevo bez rostlin, žádné dřevo bez rostlin, žádné dřevo s rostlinami) a museli plnit různé úkoly. Za účelem měření úrovně stresu byly porovnány různé faktory (například krevní tlak).

Výsledek: testovaným osobám v dřevěných místnostech se dařilo lépe v každé stresové situaci. Zotavení po stresu bylo rychlejší než u ostatních testovaných osob. Mimochodem - rostliny v místnostech vykazovaly malý nebo žádný účinek na testované osoby v tomto experimentu.

 

Rozdíl mezi skutečným dřevem a vzhledem dřeva

Rádi bychom se podrobněji věnovali také další studii, tentokrát vědce z MedUni Graz Maximiliana Mosera. Během studie bylo testovaným osobám ukázáno několik místností. Ty byly buď vyrobeny ze dřeva nebo z imitace dřeva. Poté byli požádáni, aby zhodnotili svou pohodu pomocí 11 kritérií². Obzvláště zajímavé na této studii je, že to nebylo sklo, beton nebo plast, které byly srovnávány se dřevem, ale pouze výrobky se vzhledem dřeva.

Výsledek je ohromující: Ačkoli testované subjekty těžko rozeznaly jakékoli vizuální rozdíly, dřevěné místnosti fungovaly lépe téměř ve všech kritériích. Testované osoby se cítily zdravější a fyzicky i psychicky zdatnější.

 

Jedním z důvodů, proč dřevo tak dobře působí na naše tělo, je pravděpodobně jeho antimikrobiální účinek³. Stručně řečeno: dřevo zajišťuje v místnostech čistší vzduch a jednoduše nás dělá šťastnějšími! Mimochodem, dub a borovice mají obzvláště antimikrobiální účinek - naše dřevěné obklady na stěnu jsou tak ideálním řešením pro lepší pohodu ve vaší domácnosti či kanceláři.

 

Budeme rádi za vaše komentáře, dotazy či připomínky, které nám můžete poslat na náš e-mali info@wood-on-walls.cz.

 

 

Zdroje:

¹ Wood in the human environ-ment. Restorative properties of wood in the built indoor environment (2010)Fell D., Kozak, R. Faculty of Graduate Studies, The University of British Columbia, Vancouverwww.grad.ubc.ca

² Evaluating Psychological Aspects of Wood and Laminate Products in Indoor Settings with Pictures

³ Wood for health care and therapeutic facilities – second generation of wood properties related to in-creasing of well-being and public health (2016), Kotradyová V., Kaliňáková B., Boleš M. Faculty of Architecture, Slovak University of Technology Bratislava www.fa.stuba.sk, Faculty of Chemical and Food Technology, Slovak University of Technology, Bratislava www.fchpt.stuba.sk