Dřevěné obklady stěn Wood on walls, to nejsou obyčejné palubky

Slyšeli jste už někdy o dřevěných obkladech stěn? O kouzlu pravého dřeva a jedinečné atmosféry, kterou můžete mít u sebe doma? To jsou dřevěné obklady stěn. Nejsou to obyčejné palubky, které znáte z chat. Pojďte se s námi podívat, co to vlastně ty dřevěné obklady jsou a jak se vyrábí.

 

Jen přírodní dřevo zajistí dokonalý vzhled dřevěných obkladů na stěnu

Dřevěné obklady na stěnu vyrábíme v malebné rakouské vesničce na úpatí vápencových Alp, která nese název Rosenau am Hengstpass. Cesta dřevěných obkladů na zeď začíná dokonalým výběrem vhodného dřeva, které má výrazné zbarvení, různé barevné kontrasty nebo je jinak nápadité. Je to celý proces úkonů, který musíme projít, abychom vybrali to nejlepší dřevo. Jak probíhá nákup a výběr kmenů na výrobu dřevěných obkladů na stěnu?

Jakmile máme k dispozici ty správné kmeny, musíme je pomocí speciálního stroje zbavit kůry. Z kmenů se tak stane kulatina, kterou vložíme do parních boxů. Vlivem páry dřevo změkne do takové míry, abychom ho následně pomocí nůžkového stroje nakrájeli na velmi tenké pláty, které můžete znát pod názvem dýha.

Mokré pláty dýhy ručně pokládáme na dopravní pás, který prochází sušičkou. Ta jí vlivem horkého vzduchu dokonale vysuší tak, aby se následně vlivem vlhkosti nekroutila. Dýha pak prochází procesem krájení, kdy každý plát zarovnáme na velikost 15.

 

Každé dřevo je jiné, ale pro vás zůstává stejné

Jednotlivé pláty se dostávají do fáze třídění, která je nesmírně důležitá. Při tomto procesu naši odborníci hledají pláty, které k sobě barevně a vzorem nejlépe pasují. Třídění dýhových pásů je velkým uměním, protože barvy a vzory na sebe musí vhodně navazovat. Pokud bychom udělali chybu, dýhové povrchy by na sebe později nenavazovaly a výsledný efekt by nebyl hezký.

Jakmile jsme spokojeni s výsledkem, lepíme jednotlivé pásy k sobě, čímž vznikne „dýhová deska“. Ta se následně nalisuje a přilepí, pomocí ekologicky odbouratelného lepidla, na tenkou dřevovláknitou desku, kterou nařežeme na konečné rozměry.

 

Dřevěné obklady na stěnu drží téměř samy

Aby dřevěný obklad mohl ozdobit vaši stěnu, připevníme na zadní stranu pevné fixačních pásky. Ty jsou laboratorně testovány, čímž je zaručena dokonalá přilnavost na stěně po dobu mnoha desítek let.

A tak vznikají 100% ekologické dřevěné obklady stěn.

 

Název dřevěných obkladů vám napoví, jaký příběh se za ním skrývá

Když už budete vybírat dřevěné obklady na stěnu, narazíte na různorodé názvy: Solid, Rough apod. Už samotné označení vás navede na způsob, jakým jsme dýhu ošetřili.

Solid, to je pojmenování nesmírně kvalitního a starého dřeva, které získáváme z vysloužilých alpských stavení. Jedná se o evropské měkké dřevo, jako je smrk, jedle nebo modřín. Zbarvení samotných obkladů závisí na tom, jakým přírodním podmínkám bylo dřevo vystavené. Hnědé odstíny vytvořila příroda svým ostrým horským sluncem, které září v alpských údolích. Šedý odstín vyčaroval déšť, vítr a sníh, který vládne vysokým nadmořským výškám.

Rough zase označuje dřevěné obklady, které jsou díky speciální výrobní technice na povrchu zdrsněné, jako by právě byly uřezány pilou s hrubým kotoučem.

Bronce+ vám napoví, že jsme dřevo vložili do parní lázně dvakrát. Díky tomu získává okouzlující hnědý odstín obsahující světlé žilky, jako zlatavý med.

Crack už svým názvem naznačuje jeho úpravu. Dýhu úmyslně trháme tak, aby vznikl dojem hluboké rýhy, která má dramatický vzhled.

Nyní už víte, že palubky nemáte hledat pod názvem: dřevěné obklady na stěnu. Pod ním se skrývá příběh, historie a surová příroda.

Tak jaký bude ten váš?